Domowe Thin Clients

LTSP używam od 2000 r. Początkowo jako stacje robocze były używane pozbawione dysków pecety. Niektóre miały mozliwość startu z wewnętrznych dysków pod innym systemem operacyjnym - tryb LTSP był uruchamiany po włożeniu specjalnej dyskietki. Normalnie start terminala LTSP może się odbyć z:

Terminal nie potrzebuje własnych napędów dysków. Programy pracują na odpowiednio przygotowanym serwerze posiadającym dyski. Start terminala odbywa się z serwera. Powyższe metody (bootrom, dyskietka, PXE) mają na celu załadowanie kernela z bazowym systemem plików (initrd) do RAM. W initrd znajdują się programy niezbędne do podłączenia (NFS) odpowiedniego fragmentu dysku serwera do terminala; dalsza inicjalizacja odbywa się w oparciu o zawartość tego dysku. Podłaczenie (montowanie) odbywa się w trybie tylko-odczyt, dzięki czemu istnieje jeden wspólny dysk dla wszystkich terminali.

Klient LTSP ma bardzo małe wymagania sprzętowe. Poprawną pracę zapewnia procesor P1/133 MHz, komfortowe minimum to 300 MHz, ale daje się to używać również na 486DX2/66 (sprawdzone). Minimum RAM to 24MB. Koniecznie karta sieciowa 100Mbit/s. Dla małego RAM warto umożliwić swapowanie przez sieć. W przypadku LTSP 4.2 jest do tego używane rozwiązanie Network Block Device (nbd). Serwer nbd udostępnia dość duże pliki znajdujące się we własnym filesystemie klientom, u których sa one widziane jako urządzenia blokowe, podobne do partycji dyskowych.

Serwer dla stacji roboczych ma większe wymagania, ale nie musi być maszyną o niezwykłych osiągach. Każda maszyna stosowana na współczesny desktop jest wystarczająco szybka dla co najmniej 4-ch stacji roboczych. Pierwotnie, z dobrym rezultatem stosowany był AMD Sempron 2500+ (1750 MHz) z 512 MB RAM. Aktualnie na serwer jest używana specjalnie skonfigurowana maszyna, wyposażona w pasywnie chłodzony procesor Intel pracujący z zegarem 1.2GHz i 1 GB RAM.

Warto zauważyć korzyść ze stosowania LTSP: program użytkowany na kilku stacjach roboczych jest ładowany do pamięci tylko raz (pamięć zajęta przez kod programu jest współużytkowana przez wszystkich), dzięki czemu pamięć jest wykorzystana lepiej niż na 4-ch oddzielnych komputerach z własną pamięcią.

Na terminalu można uruchamiać aplikacje biurowe, gry we Flashu, oglądac filmy i słuchać muzyki. W przypadku gier we flashu, występuje niewielkie opóźnienie dźwięku względem obrazu. Do innych niedogodności należy utrudnienie w korzystaniu z nośników wymiennych. W używanym tutaj LTSP 4.2 istnieje możliwość podłączenia pendrive lub CD-ROM USB do stacji roboczej, jednak nie wszystkie urządzenia/płyty są widziane, a sama transmisja jest stosunkowo wolna (może to wina typu terminali). Lepsze efekty osiąga się podłączając nośnik do serwera, ale wówczas pojawia się problem z ustaleniem właściciela włożonego nośnika. W Debianie taki nośnik jest widziany albo przez wszystkich, albo przez jednego, losowego wybrańca spośród zalogowanych osób. ;-) Problem jest oczywiście do obejścia poprzez wyłączenie automatycznego montowania i wykonywanie tego ręcznie.

Elementy systemu są spięte siecią 100 Mbps. Do zastosowań multimedialnych 1Gigabit Ethernet byłby lepszy, ale switche gigabitowe są energożerne i zawodne (wiatraki!). 100 Mbit działa całkiem dobrze.

Katalog wyżej

Compaq Evo t20

Thin Client HP t5300

HP-Compaq T5500 Thin Client

Materiał przygotowany przez Edwina Wierszelisa (mnie) na potrzeby grona znajomych, którym link do tej strony został podany przeze mnie osobiście. Jesli chcesz wskazać zamieszczone tu informacje innej osobie, najpierw powiadom mnie o tym. Jeśli już jesteś tą inną osobą, obowiązują Cię te same zasady.


walbum v0.6
edwart@meerkat Wed Jun 24 23:53:33 CEST 2009